Haber

İstanbul Valiliği, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni düzenledi

İstanbul Valiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 84’üncü yılı hasebiyle merasim düzenledi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen anma programına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Tören bir dakikalık saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ismine merasimde konuşma yapan 3. Kolordu Komutanlığından Albay Cengiz Cici, Mustafa Kemal Atatürk’ün insanlık tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olduğunu söyledi.

Bazı insanların, hayatları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürdüklerini anlatan Cici, “İşte bu insanlardan biri de ölüme meydan okuyan, öldükten sonra da yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, Ulusal Mücadele’de milli birliği tesis eden eşsiz bir lider, muharebe meydanlarında efsanevi bir komutan, devlet kuran büyük bir siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılapçıdır. Bu vasıflarıyla insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur.” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Budak da Atatürk’ün vefatının akabinde halkın yasa boğulduğunu belirterek, Ulu Önder’in ölümünün yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yankı bulduğunu ifade etti.

Budak, pek çok ülkede bayrakların yarıya indirilerek milli yas ilan edildiğini, ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, Danimarka başta olmak üzere birçok ülkenin basınında Atatürk ile ilgili yazılar yayınlandığını aktardı.

Törende, Atatürk’ü anma haftası aktiflikleri kapsamında düzenlenen şiir yarışında birinci olan Beykoz Gündoğdu Nene Hatun Ortaokulu Öğrencisi Ayşe Sevde Fırat, “Atam” isimli şiirini okudu.

Daha sonra Kadıköy Avni Akyol Hoş Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Sesimiz de sözümüz de Atatürk” oratoryosu sahnelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu